Wystawa książek w Filii nr 1

Filia nr 1 MBP zaprasza na wystawę „Janina Porazińska – życie i twórczość”.

Janina Porazińska (ur. 29 września 1882 w Lublinie, zm. 2 listopada 1971 roku w Warszawie) – polska poetka, prozaik, tłumaczka z języka szwedzkiego. W 2018 roku obchodzimy 136 rocznicę urodzin pisarki.

Studiowała na Wydziale Przyrodniczym UJ w Krakowie. Debiutowała w 1903 na łamach „Wędrowca” jako poetka. Współredagowała pisma dla dzieci: „Przyjaciel Dzieci”, w latach 1909–1910 „Promyk” i „Promyczek”. Należała do władz ruchu junackiego. W 1917 założyła pismo „Płomyk”. W latach 1927–1939 redaktor czasopism „Płomyczek”, „Słonko” i „Poranek”. W okresie okupacji działaczka podziemia oświatowego i kulturalnego.

W swojej twórczości wykorzystywała wątki zaczerpnięte z polskiego folkloru. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni, podań. Jej książki były tłumaczone na wiele języków. W 1958 opracowała dla dzieci polską wersję epopei fińskiej „Kalewala”.

Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wystawę książek ze zbiorów biblioteki będzie można oglądać od 14 września do końca października w czytelni Filii nr 1 w godzinach otwarcia biblioteki.

Zapraszamy.

Zapraszamy do Galerii

• Adres: ul. 3 Maja 24a
  • Tel: 81 855-28-16